Nagų grybelis – atsakymai į 10 dažniausiai užduodamų klausimų

Nagų grybelis yra viena iš labiausiai paplitusių nagų ligų, kuria serga įvairaus amžiaus žmonės. Nors nagų grybelis dažnai suvokiamas labiau kaip estetiška problema, jis taip pat gali būti skausmingas ir sukelti rimtų sveikatos problemų, ypač žmonėms su nusilpusia imunine sistema.

Šiame straipsnyje pateikiame atsakymus į dešimt dažniausiai užduodamų klausimų, susijusių su nagų grybeliu:

1. Ką reiškia nagų grybelis?

Nagų grybelis (onichomikozė) – tai nago plokštelės infekcija, kurią dažniausiai sukelia dermatofitai, rečiau – mielės ar pelėsiai. Dažniausiai grybelis prasiskverbia į nago plokštelę nuo distalinės iki proksimalinės – t.y. iš išorės į vidų.

2. Kaip atpažinti nagų grybelį?

Kojų nagų spalvos pakitimas – balti arba gelsvi, priklausomai nuo patogeno – dažniausiai pastebimi po nagų arba ant jo. Negydant nagas vis labiau pažeidžiamas ir gali atsiskirti nuo nago guolio. Paskutiniame etape visi yra susipažinę su trupančiais geltonai rudos arba juodos spalvos nagų plokštelėmis, primenančiomis medžio paviršių. Dėl to dažnai sutrinka nagų augimas: kojų nagas auga storio, o ne ilgio arba visai neauga.

3. Ar būtina medicininė apžiūra?

Kadangi bakterinė infekcija gali pasireikšti panašiais regėjimo simptomais, reikia atlikti tyrimą. Odos ligos, kurios neturi infekcinės priežasties, pavyzdžiui, psoriazė, taip pat gali sukelti nagų spalvos pasikeitimą.

Svarbu! Kelias savaites prieš tyrimą pacientai neturėtų vartoti jokių priešgrybelinių vaistų.

4. Ar yra rizikos grupių, kuriose nagų grybelis pasireiškia ypač dažniau?

Svarbiausios rizikos grupės, kurioms dažnai išsivysto nagų grybelis, yra sportininkai, diabetikai, vyresnio amžiaus žmonės ir pacientai, sergantys angiopatija (kraujagyslių ligomis). Ilgą laiką dėvint netinkamo dydžio batus taip pat galite visam laikui pažeisti nagą ir padidinti nagų grybelio riziką. Prie nagų grybelio atsiradimo gali prisidėti ir pasikartojančios grybelinės odos ligos.

5. Kaip efektyviai gydyti grybelines nagų ligas?

Veiksmingiausią gydymą visada lemia vizualiniai radiniai ir patogeno nustatymas. Nepriklausomai nuo to, kokį gydymą jūsų podologas pasirinks, svarbiausias prioritetas yra pašalinti visą pažeistą nagų zoną. Tai turėtų būti daroma trumpais gydymo intervalais, kad naudojami priešgrybeliniai vaistai veiktų geriau. Gydymas gali būti sėkmingas tik pacientams aktyviai bendradarbiaujant. Negalima pamiršti odos grybelio, nes dažnai jis negydomas ir nepalankiomis sąlygomis jau sveikas nagas vėl užkrečiamas tais pačiais ligų sukėlėjais. Batų ir kojinių higiena taip pat vaidina svarbų vaidmenį. Rekomenduojama mūvėti orui pralaidžias kojines ir batus, batus visada dezinfekuoti. Visiškas draudimas: avėti batus be kojinių.



6. Kokiais atvejais būtinas sisteminis gydymas?

Sisteminis reiškia kažką panašaus į „susijęs su visu organizmu“. Sisteminis gydymas apima vaistų, kurie paskirsto veikliąją medžiagą visame kūne, vartojimą. Į tai visada reikia atsižvelgti, jei pažeista daugiau nei 50 procentų nago arba daugiau nei trys kojų nagai. Taip pat yra pacientų, kuriems vietinė terapija nerekomenduojama dėl judėjimo stokos. Taip pat galimas sisteminio ir vietinio gydymo derinys.



7. Kiek laiko paprastai užtrunka gydyti nagų grybelį?

Nagų grybelio gydymas reikalauja daug kantrybės. Paprastai tai trunka tol, kol gauni visiškai atnaujintus kojų nagus. Galime manyti, kad apie metus.



8. Kokius metodus galima taikyti praktiškai, kad būtų išvengta užteršimo (kryžminio užteršimo)?

Siekiant išvengti infekcijos pavojaus podologijos praktikoje, visi užteršti paviršiai turi būti kruopščiai nuvalyti ir dezinfekuoti. Instrumentai dezinfekuojami ir sterilizuojami, o vienkartinės medžiagos nedelsiant išmetamos. Gydymo metu prasminga dėvėti vienkartines prijuostes, kad susidariusią nagų medžiagą būtų galima kuo saugiau išmesti. Gydantis asmuo turėtų apsisaugoti dėvėdamas kaukę ir pirštines. Mechaniniam pašalinimui būtina naudoti siurbimo įrenginį su maksimalia siurbimo galia. Nepaprastai svarbu nesužaloti klientą, nes net menkiausias sužalojimas ar įtrūkimas gali sukurti naujus grybelių patogenų patekimo taškus!



9. Kokios profilaktikos priemonės apsaugo nuo nagų grybelio?

Geriausia profilaktika – gerai pamaitinta, prižiūrėta, neprakaituojanti pėda. Batai, leidžiantys kojoms kvėpuoti; oras, šviesą ir saulę, kai tik įmanoma, yra geriausios prielaidos apsaugoti pėdas nuo grybelio. Prasta arba per didelė pėdų higiena daro odą ir nagus pažeidžiamus ir sukuria idealias sąlygas grybelinėms infekcijoms. Jei nagas pažeistas – tipiškas grybelinių ligų sukėlėjų patekimo taškas – verta kasdien dezinfekuoti, vengti papildomo spaudimo.



10. Kokios premonės rekomenduojami gydymui?

Preparatai, kurių sudėtyje yra spirulinos dumblių, gali būti naudojami kasdien, neturi šalutinio poveikio ir yra labai naudingi vietinėje terapijoje, pvz.: peclavus PODOmed Spirulina losjonas (nuo odos grybelio) ir peclavus PODOmed AntiMYX apsauginis pieštukas (nuo nagų grybelio). Taip pat dažnai naudojami medicininiai nagų lakai, tokie kaip Batrafen ar Loceryl. Tačiau svarbiausia yra „redaguoti“ nagą taip, kad grybelis nebesijaustų patogiai. Priežasčių tyrimas taip pat yra svarbi sritis. Jei sąlygos ant pėdos ir aplink ją išlieka, geriausias priešgrybelinis produktas neveiks.



Related products

Comments (0)

No comments at this moment
Product added to wishlist
Product added to compare.

Svetainėje mes naudojame slapukus, kurie leidžia jūsų poreikiams pritaikyti svetainės veikimą, taip pat palengvina naršymą ir naudojimąsi mūsų svetaine.